Termotransfer jest pośrednią formą wykonywania nadruków na tekstyliach.

 

      
  
Proces przebiega w dwóch etapach:

 

- nadruk wykonujemy na papierze transferowym, 

 

- następnie przy pomocy prasy wgrzewamy na wybrane miejsce. 

 

  

 

 

Metoda ta gwarantuje wyższą jakość niż metoda nadruku bezpośredniego. Technika ta wykorzystywana jest głównie w odniesieniu do przedmiotów, gdzie nie jesteśmy w stanie wykonać bezpośredniego nadruku, np. kurtki, czapki, parasole, torby. Nadruk jest odporny na pranie. Cena uzależniona jest od ilości kolorów i powierzchni zadruku.


  PRZEPIS PRANIA KOSZULEK Z NADRUKIEM:


  Przepis prania koszulek z pełnokolorowym nadrukiem (klasyczny termotransfer):

 

1. Koszulki prać odwrócone na lewą stronę.

2. Prać ręcznie lub w pralce automatycznej w temp. 40 stopni Celsjusza.

3. Nie stosować środków wybielających.

4. Maksymalna prędkość odwirowania 500 obr./min.

5. Prasować po lewej stronie niezbyt gorącym żelazkiem. Prasowanie odświeża i utrwala nadruk.

 

 

PRZYGOTOWANIE PLIKU DO DRUKU:


 

   Corel Draw, do wersji 11 i wcześniejsze, Adobe Illustrator do wersji CS3, pliki eps: w związku z ogromnym zróżnicowaniem typów czcionek, aby uniknąć problemów z ich niezgodnością, wszystkie obiekty tekstowe należy koniecznie zamienić na krzywe (opcje "przekształć w krzywe", "convert to curves"). Występowanie nieprzekształconego tekstu w przygotowanych pracach w większości przypadków uniemożliwia prawidłowe otwarcie pliku.  


   Pliki rastrowe: (jpg, tif, bmp, psd itp). Rozdzielczość przygotowanego pliku powinna wynosić 150 dpi (ok. 1200 x 1650 pikseli dla formatu A4). Zastosowanie wyższej rozdzielczości nie polepszy jakości nadruku, zwiększy jedynie rozmiary pliku. Przy stosowaniu znacznie niższej rozdzielczości należy się liczyć z pogorszeniem jakości. Prace należy przygotowywać w formacie CMYK lub przynajmniej z włączonym widokiem CMYK (patrz punkt wyżej "Kolory RGB ...").