Sitodruk (serigrafia) – technika druku sitowego.

 

    Technika ta wywodzi sie z tzw. malowania szablonowego, znanego już w czasach starożytnych w Chinach i Japonii. 
  

    Za twórców sitodruku uznaje się Japończyków – Yuzensai Miyasaki, który w XVII w. wykorzystał tę metodę do ozdabiania kimon i Zisukeo Hirose, który w XIX w. wynalazł szablon zwany "katagami".
      

    Wycięty z papieru motyw wzoru nanoszony był na napiętą na drewnianej ramię siatkę z włosów ludzkich lub zwierzęcych. Szablon ten wraz siatką stał się pierwowzorem obecnie stosowanych form sitodrukówych. Dzisiejszą formę drukową stanowi prostokątna rama, zwykle aluminiowa z napiętą na niej siatką (kiedyś z nici jedwabnych, obecnie z nylonu, poliestru lub metalu) z szablonem.

 

  

  

                                              

 PRZEPIS PRANIA:

 

    Przepis prania koszulek z pełnokolorowym nadrukiem bezpośrednim (bez podkładu):

1. Koszulki prać odwrócone na lewą stronę.

2. Prać ręcznie lub w pralce automatycznej w temp. 40 stopni Celsjusza.

3. Nie stosować środków wybielających.

4. Maksymalna prędkość odwirowania 500 obr./min.

5. Prasować po lewej stronie niezbyt gorącym żelazkiem. Prasowanie odświeża    i utrwala nadruk.

  

PRZYGOTOWANIE PLIKU DO DRUKU:


   Corel Draw, do wersji 11 i wcześniejsze, Adobe Illustrator do wersji CS3, pliki eps: w związku z ogromnym zróżnicowaniem typów czcionek, aby uniknąć problemów z ich niezgodnością, wszystkie obiekty tekstowe należy koniecznie zamienić na krzywe (opcje "przekształć w krzywe", "convert to curves"). Występowanie nieprzekształconego tekstu w przygotowanych pracach w większości przypadków uniemożliwia prawidłowe otwarcie pliku.  


   Pliki rastrowe: (jpg, tif, bmp, psd itp). Rozdzielczość przygotowanego pliku powinna wynosić 150 dpi (ok. 1200 x 1650 pikseli dla formatu A4). Zastosowanie wyższej rozdzielczości nie polepszy jakości nadruku, zwiększy jedynie rozmiary pliku. Przy stosowaniu znacznie niższej rozdzielczości należy się liczyć z pogorszeniem jakości. Prace należy przygotowywać w formacie CMYK lub przynajmniej z włączonym widokiem CMYK (patrz punkt wyżej "Kolory RGB ...").